top of page

הפוטנציאל שלך, מטרות, ומה שביניהם

במאמר הקצר הזה כתבתי על הפוטנציאל האישי הגלום בכל אחד מאתנו ועל הדרך שאני גיבשתי לעצמי בשביל למצות אותו. הדברים הכתובים פה נוסו במציאות והוכיחו את עצמם בפועל. אני מקווה שגם אתם הקוראים תוכלו להרוויח מכך.הנה עומדת להתחיל לה שנה אזרחית חדשה וזהו זמן מצוין לשבת ולתכנן לעצמנו מה אנחנו רוצים לעשות עם החיים שלנו בשנה הבאה. אחד הדברים שלדעתי חשוב להתחיל בהם הוא לקחת אחריות על החיים שלנו ולהתחיל לנהל אותם במקום להתנהל בהם ולתת להם לשלוט בנו. אם גם אתם מרגישים כך, המשיכו לקרוא .


מי שמכיר אותי בוודאי ידע שזה מרגיש לי מוזר להתחיל דווקא במושג שהוא אינו מוחשי או מדיד, אך נקודת הפתיחה שלנו היא: אמונה. האמונה שלנו בפוטנציאל הגלום בנו.

חוקרים רבים בעולם הפסיכולוגיה התווכחו לאורך השנים למה יש חלק גדול יותר בהשפעה על מי אנחנו כבני אדם, התורשה או הסביבה. מחקרים בשנים האחרונות מראים שהשילוב בין השניים הוא הקובע ולא רק אחד מהם. התורשה או הגנים שלנו הם אלה שמתווים את המסגרת או את ספקטרום היכולות שאנו נוכל לממש ואילו הסביבה החיצונית יש לה השפעה על כמה יכולות מתוך אותו ספקטרום פנימי אנו נממש ובאיזו עצימות.

לדוגמא:אנחנו יכולים לראות ילדים רבים אשר הינם גבוהים יותר מהוריהם. היום מקשרים זאת לכך שפוטנציאל הגובה קיים גם בגנים של ההורים, והם בתורם הורישו אותם לילדים, אך הילדים גדלו בסביבה אשר אפשרה לגופם לממש את מלא הפוטנציאל כמו שעות שינה ותזונה בריאה יותר, אשר לא היו זמינים להוריהם.

משום כך בחרתי להתחיל באמונה. פוטנציאל הוא אינו משהו שניתן לראות ולמדוד בשביל לדעת היכן המקסימום שלכם, הוא מוטבע עמוק בתוככם, בגנים שלכם. ולכן אתם צריכים להאמין בכך שהוא עצום ורק מחכה לכם שתיצרו את הסביבה אשר תאפשר לו להתגלות ולהתממש במלואו.


בואו נעבור לתכלס, אז מה אנחנו יכולים לעשות? אתם שואלים אותי ואת עצמכם. בואו נתחיל מההתחלה. הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות בשביל להתחיל ולממש את הפוטנציאל שלכם הוא להגדיר לעצמכם מה המטרה שלכם, מה מנחה אתכם בחיים ושיעזור לכם לממש את הפוטנציאל האישי שאתם רואים בעצמכם. לכם יש חלק מרכזי בכך, אף אחד אחר לא יוכל לדמיין את הפוטנציאל שלכם בשבילכם.

כאשר אני כותב מטרה חשוב להבדיל בין מטרות ובין יעדים. מטרות הינן הגדרות מופשטות ויעדים הם השלבים הקונקרטיים שעליכם לעבור ולהשיג על מנת לממש את המטרות שלכם.

אחת הטכניקות אשר אתם יכולים להשתמש בהן בשביל לבדוק האם אתם חושבים על מטרה או יעד הינה טכניקה אשר נקראת ״חמש למה״ ( Five Whys). הדרך להשתמש בה היא פשוטה, עבור כל מטרה שאתם חושבים עליה, תשאלו את עצמכם ״למה?״ ולאחר מכן תשאלו את עצמכם ״למה?״ על התשובה שנתתם לעצמכם, תמשיכו כך עד שלא תוכלו לענות יותר על השאלה למה. ברגע זה הגעתם למטרת העל שלכם.

הנה דוגמא:

1. אני רוצה עבודה טובה בחברה שמתעסקת בטכנולוגיה – למה?

2. מאז שהייתי צעיר אהבתי להתעסק בטכנולוגיה. להתקין תוכנות ולראות איך אני יכול להרחיב את היכולות שלי באמצעותן – למה?

3. אני חושב שכבני אדם יש לנו גבולות. הטכנולוגיה עוזרת לנו להרחיב אותם– למה?

4. אני מאמין שזה חשוב שנוכל להרחיב את הגבולות שלנו, על מנת לממש את מלֿוא היכולות שלנו – למה?

5. בשביל שנוכל ליצור עולם טוב יותר לעצמנו ולסובבים אותנו.


הדבר החשוב במטרות על הוא שלא צריכות להיות לכם יותר מידי כאלה, לרוב זה הגיוני שיהיו לכם בין מטרת על אחת לשתיים. אם יש לכם יותר אז כדאי לחשוב שוב על הדברים ולהתמקד יותר במה שבאמת חשוב לכם ויביא לכם תועלת.


כפי שאמרתי המאמר הזה לקוח מהחיים האמתיים. אני ישבתי ועשיתי את התרגיל הזה לעצמי והגעתי לשתי מטרות על, אחת שאני מגדיר כאישית וקשורה למשפחה ואני לא ארחיב עליה פה והשנייה מתחברת לעולם המקצועי שלי.

כשישבתי וחשבתי על מה חשוב לי בחיים המקצועיים,בדומה לדוגמא שכתבתי מקודם, הגעתי למטרת העל שלי שהיא לעזור לכמה שיותר אנשים לממש את הפוטנציאל שלהם. מתוך מטרת העל הזו ניסחתי שתי מטרות ביניים אשר מובילות אותי לשם: הראשונה מתחברת לאהבה שלי לטכנולוגיה וממנה היעדים שאני מייצר לעצמי הם שמאפשרים לי לעזור לאנשים באמצעות יישומים של טכנולוגיות שונות אשר מאפשרים להם אם באמצעות היישום עצמו או באמצעות התהליך של יצירת והטמעת היישום להגשים את עצמם. הנתיב השני שבחרתי הוא להפוך להיות מנהל של אנשים, זה מתחבר לאהבה שלי לאנשים ובאמצעות ניהול, מנהיגות, קואוצ׳ינג ומנטורינג אני יכול לעזור לצוות שלי לממש את הפוטנציאל האישי של כל אחד מהם בתחומים שהם בחרו להם.


לאחר שעשיתם את הצעד הראשון של להבהיר לעצמכם מה המטרות על שלכם, הצעד הבא יהיה להחליט על היעדים שעליכם להשיג בשביל להגשים אותן, ועל כך ארחיב בעתיד.


אם אתם רוצים עוד מידע אשמח לקיים דיון בתגובות ואף להיפגש ולהחליף דעות ורעיונות.

אני חושב על להמשיך ולכתוב בנושא זה ואחרים ולכם יש חלק בכך, אם אהבתם תנו לייק 👍🏼

5 views0 comments

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page